Saç Dökülmesine Bilimsel Açıklama

alt tabakada oluşan yeni hücreler tarafından atılması durumudur. Kepek birçok insanın karşılaştığı cilt yenilenmesiyle oluşan sorundur. Bazen insanların sosyal hayatını etkileyecek boyutta olabilir. Hem kadın hem de erkeklerin ortak sorunu haline gelen kepek,  Kaşıntı yapar ve son derece huzursuz edici bir sorundur. Saçımızda veya kıyafetimize dökülen pullar kendimizi kötü hissetmemize neden olur. Vücut ta yetersiz yağ salgısı nedeniyle bazı insanlarda kepek daha fazla görülmektedir. Bu saç sorunu pul pul dökülerek kötü bir görüntü olmakla beraber bir saç derisi hastalığının da habercisidir.

-          Uzun süre yıkanmayan saçlar

-          Yıkama esnasında tırnakla yapılan masajla tahrişe neden olma

-          Aşırı sıcak su

-          Saç şekillendirici ürünlerin gün sonunda yıkanmaması

-          Saçların çok sık toplanıp hava almasını engellemek

-          Sık şampuan değiştirmek

-          Saç boyama sonrası derinin zarar görmesi

-          Aşırı yağlı ve tuzlu beslenme gibi etkenler saç derimizde pul pul dökülme (kepek) sorununa yol açmaktadır.

Kepekten kurtulmanın doğal yolları ise D vitamini yani sabah güneşinden faydalanmak, fazlasının zararlı olduğunu unutmadan. Kepeğin önlenmesinde önemli etkilerden biri de yeterli miktarda çinko almak. Mümkünse saçlarımızı yıkarken doğal şampuanlar kullanmak, aşırı miktarda kimyasal içeren ürünlerden uzak kalmak ve yeterince durulamak kepek sorunumuzu yok etmek için yapabileceğimiz önemli tedbirlerdir.

      Doğru ve doğal ürünlerle düzenli bakım yaparak ve diğer önerilere kulak vererek kepek sorunundan kısa sürede kurtulmak mümkündür. Kepek doğrudan saç dökülmesine neden olmasa da kaşıma ile saç derisinin tahriş olması saç köklerini zayıflamasıyla saç dökülmesine deden olmaktadır.